M

Wheelchairtrip to pomysł na projekty, który narodził się z niezgody na bezczynność. Poruszam się na wózku od lat, ale nigdy nie przestałem marzyć o wyczynach “zarezerwowanych” dla pełnosprawnych ludzi.

 

Podróż jest piękna bo ważne jest, nie tylko dotarcie do celu, ale droga sama w sobie. Droga jest zawsze nauką – o sobie i o relacjach z innymi ludźmi. Chęć odkrywania nowych Światów jest ważniejsza niż trud podróży. Chciałbym dzielić się tym, pokazywać, że przeszkody tworzymy sobie sami – brakiem wiary, wyobraźni i motywacji.

Śledź wheelchairtrip:

Uwielbiam dzielić się
swoją pasją i inspirować innych do działania.

Do tej pory przeprowadzałem prelekcje na festiwalach podróżniczych, uniwersytetach, w szkołach, w domach kultury, bibliotekach oraz imprezach komercyjnych. Jestem świeżym prelegentem ale historia, którą opowiadam cieszy się ogromnym uznaniem.

O moich podróżach opowiadałem zarówno przed grupami kameralnymi jak również przed publicznością liczącą ponad 4000 osób. Pokazy staram się przygotowywać bezpośrednio pod docelowe grupy: dzieci, młodzież, dorośli, osoby z niepełnosprawnością.

Pokazy mają przede wszystkim wartość motywacyjną dodatkowo przybliżają kulturę innych krajów, promują podróże i aktywną formę spędzania czasu.

Regularnie zapraszany jestem na eventy firmowe i konferencje w charakterze gościa specjalnego.

Pokaz 1 : Wheelhairtrip

Wheelhairtrip – Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się landroverem defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. Wheelchairtrip – to tysiące kilometrów bezdrożami Ameryki Południowej. Białe piaski pustyni Atacama, rejs Amazonką do serca dżungli – Iquitos, tonięcie w błocie, tropikalne choroby, eksplozje silnika i jeden cel: udowodnić, że można pokonać tę morderczą trasę będąc niepełnosprawnym.

Pokaz 2 : W drodze do ludzi reniferów

Trzymiesięczny projekt etnograficzny, podczas którego powstają zdjęcia oraz filmy dokumentujące Caatanów – nomadów wypasających renifery w południowosyberyjskiej Tuwie, na terenie Mongolii. W drodze do ludzi reniferów – to opowieść o Caatanach rodowitych Tuwianczykach którzy ze swojej ojczyzny uciekli do Mongolii by zgodnie z rytmem zwierząt żyć nad obrzeżach Kotliny Darchackiej.

Nagrody:

Nagrody za wyprawę wheelchairtrip
2019 – Wyczyn Roku – KOLOSY za rok 2018 – Gdynia
2018 – Podróż Roku, 12 edycja plebiscytu National Geographic Travelery
2018 – Najbardziej inspirująca opowieść podróżnicza – Festiwal Podróżniczy Odyseja
2018 – Najlepsza prezentacja podróżnicza – Festiwal Podróżniczy Bonawentura Stary Sącz
2017 – Najlepsza prezentacja podróżnicza – Festiwal Podróżniczy Na Szage
2017 – I miejsce w kategorii Świat – Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń
2017 – Podróż najbardziej fotogeniczna – Fujifilm Poland
Inne nagrody
2018 – Nagroda Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego
2017 – Nagroda Człowiek Bez Barier organizacji Integracja
2016 – Nagroda im. Andrzeja Zawady – Gdynia Kolosy
2015 – Nagroda Alchemika wydawnictwa Drzewo Babel
2013 – Nagroda Kryształki Zwierciadła wydawnictwa Zwierciadło

Bio:

Podróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie, między innymi w takich tytułach jak: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.

Michał Woroch
worochu@gmail.com
+48 694 408 848

Kilka opinii o wystąpieniach: